Trwa odnawianie elewacji wybudowanego w połowie XIX wieku ratusza w Pasymiu. Początkowo planowano, że finał prac nastąpi do końca listopada, jednak niespodziewane odkrycie nieznanego dotąd elementu architektonicznego na tyłach obiektu opóźni realizację inwestycji. Na podziwianie ratusza w nowej krasie trzeba będzie poczekać do wiosny.

Tajemnicza wnęka

ODKRYCIE I WSTRZYMANE PRACE

Wybudowany w 1855 roku pasymski ratusz to jeden z najcenniejszych zabytków nie tylko miasteczka nad Kalwą, ale również i całego powiatu. Kilka miesięcy temu ruszyły prace związane z odnowieniem jego elewacji. Według początkowych szacunków miały one pochłonąć 574 tys. zł, jednak po przetargu kwota ta zmalała do blisko 442 tysięcy, z czego 75% kosztów kwalifikowanych samorząd pozyskał z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach odnowy i rozwoju wsi. Według pierwotnych planów, roboty związane z odnowieniem zabytkowego obiektu miały się zakończyć 30 listopada. Jednak nieoczekiwanie na ich finał trzeba będzie poczekać. Wszystko z powodu odkrycia na tyłach ratusza nieznanego dotąd elementu architektonicznego.

- Po zbiciu tynków od strony jeziora okazało się, że budynek wyglądał inaczej niż dotychczas. Było w nim coś na kształt łukowatego wejścia, wnęki z arkadami – tłumaczy sekretarz miasta Jarosław Milewski. W związku z odkryciem wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace. Polecił też wykonanie szczegółowych badań oraz nowej dokumentacji. Dopiero po dopełnieniu tych formalności wydał pozwolenie na kontynuację inwestycji.

- Chodziło m. in. o to, by zachować kształt łuku na tylnej elewacji – mówi sekretarz. Konserwator zabytków zdecydował również, by balustrada nad wejściem do ratusza była wykonana z cegieł, a nie, jak początkowo planowano, z kutej stali. Teraz trzeba zbadać, czy konstrukcja wytrzyma to obciążenie.

PIERWSZY ETAP REWITALIZACJI

Władze miasta podchodzą do wymogów konserwatorskich z pełnym zrozumieniem.

- Z konserwatorem się nie dyskutuje, tym bardziej, że my też chcemy, by ratusz odzyskał swoją wartość historyczną. To budynek unikatowy na skalę polską – uważa Jarosław Milewski. Zakończenie prac związanych z odnową ratusza przewidziane jest na 30 kwietnia. Jak zaznacza sekretarz, będzie to pierwszy etap rewitalizacji pasymskiego Rynku. Kolejnym krokiem ma być zagospodarowanie przestrzeni publicznej w zabytkowym centrum Pasymia. Całość będzie nawiązywać do gotyckiego charakteru grodu z uwzględnieniem elementów zieleni. Działania te poprzedzi wykonanie dokumentacji.

- Marzy się nam, by nasz Rynek był miejscem, gdzie można wypocząć i chłonąć atmosferę gotyckiego miasta – mówi sekretarz.

(ew)/fot. E. Kułakowska