W sobotę 9 października 2004 r w swoim mieszkaniu, na rękach córki Apolonii Abramskiej, zmarł najstarszy mieszkaniec Szczytna - Czesław Tworkowski. Za miesiąc obchodziłby 105 urodziny.

Śmierć weterana

Weteran swoje jubileusze świętował w rocznicę odzyskania niepodległości, urodził się bowiem 11 listopada 1899 r. w Piastowie k.Krzynowłogi Małej.

Pan Tworkowski był żywą historią minionego wieku. Na jego życiorys składało się wiele wydarzeń. Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-21 walczył na froncie Litewsko-Białoruskim w I Kompanii Telegraficznej gen. Józefa Szemplickiego w stopniu starszego szeregowego. Po klęskach na Litwie brał udział w walkach o Warszawę. Kolejne zmagania wojenne rzuciły starszego szeregowca Tworkowskiego aż pod Lwów. Wreszcie, w 1921 r. po zawieszeniu broni, wrócił do wolnej Warszawy. Dostał przydział do IX Batalionu Łączności w Mińsku i odszedł do cywila. Za bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Frontu Litewsko-Białostockiego.

Wrócił w rodzinne strony, założył rodzinę. Do wybuchu II wojny światowej wiódł spokojne życie prowadząc gospodarstwo rolne, piastując równocześnie funkcję sołtysa. Jako sołtys trzech wsi nie brał bezpośredniego udziału w walkach II wojny światowej, ale doświadczył jej tragizmu.

Do Szczytna przybył w 1945 r. Właśnie w naszym mieście rozpoczął kolejny etap życia. Początkowo parał się handlem, potem pracował m.in. w spółdzielni ogrodniczej i bufecie dworcowym.

O weteranie pamiętały władze państwowe. W 1995 r. z rąk Lecha Wałęsy odebrał Krzyż Obrońców Warszawy. We wrześniu 2000 r. decyzją Prezesa Rady Ministrów - jako uczestnik walk o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - został uhonorowany specjalną emeryturą. W swoje 101 urodziny otrzymał kolejne wyróżnienie - nominację na porucznika.

Czesław Tworkowski zostanie pochowany w Krzynowłodze Małej, bo zawsze pragnął spocząć w ziemi, na której się urodził. Pogrzeb odbędzie się w środę 13 października o godz. 13.00.

Grażyna Saj-Klocek

2004.10.13